محمدرضا درویشی: سازهای ابداعی در دست سازندگان و نوازندگان معتبر معنا می‌یابد

محمدرضا درویشی آهنگساز و پژوهشگر موسیقی در خصوص نمایشگاه سازهای ابداعی استاد  محمدرضا شجریان گفت: «موضوع سازهای ابداعی در بسیاری از کشورهای جهان رایج است و به نظرم این مسئله با ساز سازی که در ایران مرسوم است و به سازندگانی اطلاق می‌شود که سازها را از روی الگوهای قدیمی به قصد فروش می‌سازند، کاملا متفاوت است که البته بیشتر سازندگان ساز در ایران از این گروه هستند.»

وی ادامه داد: گروه دیگری وجود دارند که دلبستگی خاص یا نیاز مالی به ساختن ساز‌هایی که با یک الگو ی مرتب بصورت تکراری  و  به قصد فروش ساخته می‌شوند ،ندارند .

درویشی با بیان اینکه آقای شجریان حدود 50 سال پیش ساختن سنتور را آغاز کرده ،بیان داشت:  کار اول آقای شجریان از ساختن سنتور شروع شد و در ادامه از حدود 30 سال پیش به ابداعات سازهای جدید پرداخت درواقع این کار 3- 2 سال اخیر نیست چرا که در این مدت کوتاه به هیچ‌وجه کسی نمی‌تواند به این ابداعات جدید دست بزند.

این آهنگساز ادامه داد: آن دسته سازندگان ساز که براساس الگوهای قدیمی و به قصد فروش، ساز می‌سازند به آقای شجریان این انتقاد را دارند که چرا وارد حوزه کاری‌شان شده است، در حالی که  کار آقای شجریان اصلا در حوزه آنها نیست .ایشان ساز نمی‌سازد یا ابداع نمی‌کند برای فروش، بلکه فنون خاص خود را در بسیاری از هنرها همانند خوشنویسی، ساز سازی و ... دارد و همانند برخی هنرمندان تنها خواننده نیست.

درویشی بیان داشت: آقای شجریان مثل آقای استاد قنبری مهر هیچ وقت ساز مطابق الگوهای قدیمی نساخت بلکه همانند ایشان به رفع عیوب پرداخت.

این آهنگساز با اشاره به دو حوزه کاری در زمینه ساخت ساز گفت: ساخت سازها از روی الگوهای قدیمی به قصد فروش و نیز ساخت و ابداع و رفع عیوب سازها از جمله حوزه‌های سازسازی است. ناگفته نماند که سازهای ایرانی و ابداعی هر کدام جای خودشان را دارند و نباید وارد جایگاههای یکدیگر شوند، البته ما تصور می‌کنیم این سازها باید جایگزین سازهای سنتی باشند که این مسئله نه نیاز است و نه عملی.

وی ادامه داد: به عقیده من اصلاً  نیاز نیست که سازهای ابداعی جایگزین سازهای سنتی شوند، چرا که هر کدام حوزه‌های مختلفی دارند.

درویشی با بیان اینکه سازهای ابداعی در دست نوازندگان و سازندگان معتبر معنا پیدا می‌کند، اظهار داشت: هم اکنون این سازها توسط یک سازنده معتبر ساخته شده‌اند و باید برای طی شدن کامل کار توسط نوازندگان خیلی معتبر و نه معمولی نواخته شوند که البته این اتفاق تا حدی رخ داده ولی کامل نیست.

خالق کلیدر افزود:نوازندگان معتبر در موسیقی ایرانی باید سازهای ابداعی آقای شجریان به خصوص سازهای آرشه‌ای‌ را بنوازند و به دنیا عرضه کنند. جا افتادن و پذیرش یک ساز در فرهنگ موسیقایی حاصل دو موضوع معتبر بودن سازنده و نوازنده‌ای است که می‌خواهد این ساز را به جامعه معرفی کند. طی سالهای اخیر در ایران سازهای خوبی ساخته شده ولی چون در دست نوازندگان معتبر نواخته نشده، فراموش شده و جامعه ایران آنها را نشناخته است.

درویشی در خصوص ایجاد صداهای جدید در موسیقی ایرانی بواسطه حضور این سازها در ارکسترها گفت: من با نظر و فکر آقای شجریان مبنی بر اینکه که این سازها امکانی را ایجاد می‌کنند که صداهای جدیدی را در موسیقی ایرانی داشته باشیم، موافقم چرا که هر چه قدر امکانات صوتی در موسیقی ایران در کنار محتوا فراتر رود به حیثیت موسیقی ایران کمک بیشتری می‌کند.

این آهنگساز بیان داشت: یکی از مشکلات گروه نوازی در سازهای ایرانی وجود صفحه پوستی است چرا که پوست در شرایط مختلف آب و هوایی نوسان صدایی دارد . در بیشتر سازهایی که آقای شجریان نیز ساخته‌اند این صفحه پوستی دیده می‌شود که البته یا ایشان نحوه ساختمان آنها  را طوری پیش‌بینی کرده‌اند که پایداری کوک بیشتری داشته باشند یا اینکه اینها خود نمونه تستی است و با اجرا در ارکسترها به تدریج ایراداتشان برطرف می شود.

درویشی در خاتمه خاطر نشان کرد: آقای شجریان سال گذشته از من خواستند که یک موسیقی برای کوارتت سازهای آرشه‌ای ایشان بسته به اختیار خودم با کلام و یا بی‌کلام بسازم . با پیشنهاد ایشان قرار شد تعداد بیشتری ساز ساخته شود تا بتوان موسیقی مناسبی برای یک ترکیب سازی نوشت.

روابط عمومی شرکت دل آواز

/ 9 نظر / 44 بازدید
محمد

سلام وبلاگ قشنگی دارین. منم وبلاگی دارم که موضوش موسیقی و نت هست اگه مایل به تبادل لینکین منو با عنوان آرشیو نت موسیقی لینک کنین بعد بهم بگین که کمه به چه عنوانی لینکتون کنم. ممنون

خوارزمی

سلام وبلاگ شما رو میپسندم معمولا کار های خوبی دارین ومن دانلود میکنم ممنون

آزاد

سلام دوست گرامی ، چشمه ریگی با یک مطلب جدید بروز شد . اگر فرصت داشتید خوشحال می شوم یک سری بزنید. بازهم تاکید می کنم که اگر فرصت داشید ..در غیر این صورت می توانید این دیدگاه را نادیده بگیرید . پیروز و سربلند باشید چشمه ریگی | http://blog.cheshmehregi.com

مهدی

با سلام خدمت شما دوست گرامی اگر می خواهید با وبسایت ما تبادل لینک کنید لینک ما را با نام " موسیقی سنتی آوای کلهر " قرار دهید و لینک خود را در بخش ارسال لينك قرار دهید تا چنانچه ما را لینک کرده اید به طور خودکار لینک در سایت ما قرار می گیرد .

نسیم(وبلاگ استاد پایور)

با سلام و خسته نباشید بابت وبلاگ خوبتان. من هم وبلاگی در مورد سنتور و استاد پایور دارم که خوشحال می شوم سری بزنید و اگر مایل بودید تبادل لینک داشته باشیم، لطفا در بخش نظرات مرا مطلع سازید. با آرزوی موفقیت همیشگی تان در موسیقی[گل] http://faramarzpayvar.persianblog.ir/

نسیم(وبلاگ استاد پایور)

دوست عزیز از لطف و نظر شما متشکرم. شما هم با نام وبلاگتان لینک شدید. شما وبلاگ خوبی دارید و امیدوارم همچنان راه پیشرفت را ادامه دهید. درست است این روزها مشغله هایمان زیاد شده! در حد توان خوشحال می شوم اگر خدمتی از من برآید. لطفا وبلاگ این حقیر را نیز از نظراتتان بی بهره نگذارید. با سپاس[گل]

نسیم(وبلاگ استاد پایور)

دوست عزیز از لطف و نظر شما متشکرم. شما هم با نام وبلاگتان لینک شدید. شما وبلاگ خوبی دارید و امیدوارم همچنان راه پیشرفت را ادامه دهید. درست است این روزها مشغله هایمان زیاد شده! در حد توان خوشحال می شوم اگر خدمتی از من برآید. لطفا وبلاگ این حقیر را نیز از نظراتتان بی بهره نگذارید. با سپاس[گل]

ashohre

jaleb bood mamnoon k davatam kardi ta estefede konam hatman rozi chan satr motalee mikonam [گل]