روایت سایت روزنامه ایران از دلایل شکست آخرین آلبوم شجریان

(با سلام خدمت بازدیدکنندگان وبلاگ:مطلب زیر فقط جهت روشن شدن بیشتر اذهان شما عزیزان درج می گردد والی غیر.....

جهت اثبات خلاف ادعای زیر سری می زنیم به خبرگزاری ایلنا و روزنامه دنیای اقتصاد:

http://www.ilna.ir/newsText.aspx?ID=75404

http://www.magiran.com/npview.asp?ID=1942327

ذکر این نکته نیز ضروری به نظر می رسد که کافر همه را به کیش خود پندارد).

 

با آن که بیش از شش ماه از ارائه  آخرین آلبوم محمدرضا شجریان به بازار می‌گذرد (فکر کنم آلبوم دیر به دست نویسنده این مطلب رسیده چون یک سال و نیم از انتشار آن می گذرد.) اما برخلاف شانتاژهای رسانه‌ای برخی سایت‌های نزدیک به شجریان، فروش این آلبوم نه تنها خوب نبوده که نسبت به آثار قبلی وی با یک کاهش فروش عمده هم روبه‌رو بوده است. آلبوم جدید شجریان «رندان مست» نام دارد که آهنگسازی و تنظیم قطعات آن برعهده مجید درخشانی بوده که با همراهی گروه شهناز اجرا شده است.

اگر بخواهیم دلایل مرتبط با فروش پایین آلبوم شجریان را که در بزم‌های دوستانه «استاد» خطابش می‌کنند مرور کنیم، قبل از هر چیز باید به موضع‌گیری نادرست او در حوادث پس از انتخابات اشاره کنیم که به جای بها دادن به رسانه‌های هموطنش به سراغ بنگاه دروغ‌پراکنی بریتانیا رفته و در رد حضور پرشور مردم در انتخابات 88 حرف‌هایی را به زبان آورد.

مخاطبان ایرانی همواره نشان داده‌اند که به اندازه سبک کاری یک هنرمند برای ویژگی‌های اخلاقی وی هم اهمیت قائلند و دقیقا به همین دلیل است که وقتی عقاید غیرمردمی هنرمندی را می‌بینند به شدت در برابر وی موضع‌گیری می‌کنند. اما این فقط یکی از دلایل فروش پایین «رندان مست» است و کیفیت پایین فضای موسیقایی این اثر هم به اندازه کافی در کاهش مخاطب آن نقش داشته است.

متاسفانه تکراری شدن سبک کاری شجریان به خصوص طی دهه اخیر موجب آن شده که بسیاری از مخاطبان پیشین وی نیز طی این سال‌ها به آثار وی توجهی نشان نداده و به جای وی علایق هنری خود را در میان خوانندگان جوان‌تر عرضه موسیقی سنتی که به اندازه شجریان از تغییر واهمه ندارند، جستجو کنند.

شجریان آن قدر خودش را بزرگ می‌داند که نه تنها از تغییر در سبک به شدت تکراری موسیقی خود واهمه دارد بلکه با لابی‌های فراوانی که طی دوران اصلاحات با مسئولان ارشاد داشت، از رشد بسیاری از جوانان مستعد عرصه موسیقی که زمانی به شاگردی وی افتخار می‌کردند(!) جلوگیری کرد تا همچنان خود در صدر باشد و باقی در ذیل اما این رویه در درازمدت نه فقط سبب‌ساز دلخوری بسیاری از شاگردانش از وی شد بلکه رفته رفته مخاطبان وی را هم کاهش داد. تا جایی که وی برای پرکردن صندلی‌های خالی کنسرت‌هایش مجبور است تعداد زیادی از ظرفیت هر سالن را به مهمانانی اختصاص دهد که جز مجیزگویی کار دیگری بلد نیستند.

اینها همه دست به دست هم داده‌اند و شرایطی را فراهم کرده‌اند که فروش «رندان مست» نسبت به دیگر آلبوم‌های موجود در بازار و از جمله آثار پاپ که شجریان هیچ گاه آنها را جزیی از موسیقی نمی‌دانسته، بسیار کمتر باشد.

/ 4 نظر / 31 بازدید
مهدی منظمی

درود بر یگانه خسرو آواز ایران

مهدی منظمی

احسن به مطالب وبلاگت:کافر همه را به کیش......

مرتضی

این 6ماه رو خیلی سوتی بدی داده.در طول یک هفته اول فقط70 هزار نسخه فروش شده

زهره

درود به استاد شجریان.فقط اطرافیان ایشون رو استاد صدا نمی کنند.بلکه هر کس که با موسیقی سروکار دارد از استاد بودن ایشان خبر دارد.