جواب به چرند و پرندهای خبرگزاری ایرنا

برای معدود کسانی که ادعای ژورنالیستی می کنند اما اخلاق حرفه ای در کار خودندارند.

در مقاله ای که به دست ناتوان یک نویسنده در خبرگزاری ایرنا(خبرگزاری جمهوری اسلامی) در تاریخ 5/7/1388 چاپ شده بود,(جهت خواندن مقاله به این آدرس مراجعه نمایید:   http://www.irna.ir/View/FullStory/?NewsId=700513 

گویا چیزی به جز تخریب نمی توان یافت.در این مقاله می خوانیم که:(مرحوم مشکاتیان و بسطامی پس از مدتی نزدیکی با شجریان به یکباره بایکوت می شوند و از صحنه موسیقی کشور خارج می شوند!!!) در این مقاله یکی از دلایل منزوی شدن  مرحوم مشکاتیان اختلافات شدید خانوادگی با شجریان عنوان شده است!!!! در این مقاله به این مطلب اشاره شده است که مرحوم ایرج بسطامی پس از گذشتن دوران شاگردی خود نزد شجریان,در حالی که دراوج شهرت بوده است و نامش بر سر زبان ها، به شیوه مرموزی از صحنه موسیقی کشور خارج می شود!!!!.

این نویسنده گویا هیچ  اطلاعی از وضعیت موسیقی کشور نداشته و ندارد.

.در جواب باید گفت:

 

اولا که جناب نویسنده: این اختلافات خانوادگی به من وامثال شما مربوط نمی شود که حتی به دنبال حقیقت ماجرا باشیم.

وثانیا جناب نویسنده :آیا مصاحبه های زنده یاد استاد مشکاتیان را در سال های اخیر تا کنون حتی یکبار به چشمتان دیده اید؟آیا از گلایه های مرحوم مشکاتیان از وضعیت

 نا بهنجار موسیقی در کشور و به خصوص تلویزیون چیزی شنیده اید؟آیا شنیده اید که او چند سال پیش در گفت وگویی درباره تلویزیون گفته بود:( وقتی تلویزیون برای پخش صدای یک ساز شش هزار ساله , آن را در پشت گل بسیاری پنهان می کند چگونه جوانان باید به شناخت کافی از هنر اصیل مثل موسیقی برسند؛ آن هم در زمانه ای که موسیقی لوس انجلسی دست به دست می چرخد و ناشران در پی تکثیر نوارهای کپی شده از لس آنجلس هستند).آیا به مصاحبه سال 79 مرحوم مشکاتیان توجه کرده اید؟مرحوم مشکاتیان در سال 79 در مصاحبه ای گفته بود( شاید راز ماندگاری در حضوری کم رنگ تراست، چون او همیشه اعتقاد داشته که هنر با صنعت فرق می کند. صنعت حیاتش در تکثر و تولید انبوه و هنر در یگانه آفریدن است. هنرهای اصیلی چون شعر ، موسیقی و عرفان هیچگاه نمی توانند تولید انبوه داشته باشند. بنابراین هنرمندی که به گیشه و گوشه بازار فکر کند از اول لنگ می زند).

آیا به مصاحبه دیگری از او حتی تفکر کرده اید؟:

"میهن ای میهن"شعری از لاهوتی است که مشکاتیان و دوستانش آن را هم قبل از انقلاب می خواند و هم آن را در جریان انقلاب ، بعدها نیز یکی از دوستانش روی این شعر آهنگ   می گذارد و استاد شجریان هم آن را می خواند.چند سال قبل وقتی این آهنگ را از رادیو پخش می کنند، شعر “ مهین ای میهن “ را از آهنگ بیرون می کشند. او بعدها با عصبانیت این سوال را مطرح کرده بود آیا میهن بد است ؟ اگر بد است من هم باید بدانم چرا شعر لاهوتی را سانسور کردند.؟ او می‌گوید وقتی اینجور با من رفتار می‌کنند چرا باید از من بپرسند: استاد چرا کم کار شده اید؟

برای هنرمند بزرگی چون او وقتی چنین فضای نامحرمی وجود دارد آیا سکوت چیزی غیر منطقی به شمار می آید؟که حتی خود او نیز شرایط برگزاری کنسرت در ایران را نابهنجار توصیف می کند.

 

بر می گردم به ادامه مقاله خالی از تهی وپوچ نویسنده:

در این مقاله توسط نویسنده بی فکر سعی شده است که گفته شود مرحوم بسطامی چون شاگرد استاد شجریان بوده است پس دست هایی در کار بوده است که وی از صحنه موسیقی کشور حذف و یا کم رنگ تر شود.در حالی که صدای مرحوم بسطامی و حتی خود مرحوم ایرج بسطامی را بارها در شبکه 4 سیما(با تمام سانسورهای موسیقیایی صداوسیما)می دیدیم و گوش می کردیم.پس این چه کنار گذاشتن از صحنه موسیقی است؟ گویا جناب  نویسنده در آن زمان اصلا وجود خارجی نداشته اند.

آیا نویسنده از دیگر شاگردان استاد شجریان هم خبر دارد؟نمی گویم همایون شجریان(چون پسر شجریان است)اماحسام الدین سراج,علیرضا قربانی,سینا سرلک,علیرضا افتخاری و.............

آیا این ها هم سکوت مطلق اختیار کرده اند؟

 

ودر پایان یادآور می شوم به ارتباط مجدد مرحوم مشکاتیان و استاد شجریان  دوسال قبل, در اولین روز از برگزاری کنسرت «شجریان»، «پرویز مشکاتیان» در برنامه او حضور یافت و قبل از شروع شدن کنسرت این دو هنرمند بزرگ کشورمان دور از چشم همگان با هم روبه‌رو شدند و یکدیگر را به نشانه برطرف شدن اختلافات و کدورتها در آغوش گرفتند.پس از صحبتی کوتاه ، «مشکاتیان»در تالار و «شجریان» بر روی سن قرار گرفت و کنسرت با تشویق‌های مردم آغاز شد.

استاد شجریان نیز در مراسم نکوداشت استاد مشکاتیان در سال ۸۶گفته است : برای پرویز مشکاتیان زودتر از اینها باید بزرگداشت گرفته می‌شد ولی همین هم غنیمت است.خوشحالم که در جمع شما هستم و شب پرخاطره‌ای را با هم داریم. امیدوارم پرویز عزیز همچنان به هنر ارزنده‌اش ادامه دهد و ما هم در کنارش هستیم.

به نظر من حالا بتوان در مورد نیت چرندیات و پرندیات این نویسنده اظهار نظر کرد؟

 

 

   + مقدم - ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٧/٢٤