دو اسطوره بزرگ ایران زمین(شجریان-مشکاتیان)

امروز 30 شهریور،دومین سالگرد اسطوره بزرگ سنتور ایران زنده یاد استاد پرویز مشکاتیان است.در وصف او بسیار بزرگان گفته اند و زبان همچنان قاصر است.همین سخن از استاد شجریان مارا بس که:

پرویز مشکاتیان برای روزگار ما نغمه‌های بسیار پرداخت و یاد آن سال‌ها را با هنر خود در حافظه ما ثبت کرد.
موسیقی او در فراز و نشیب روزگار همراه ما بود، با محنت ما گریست، با شادی‌های ما شادی ‌و با شور و امید ما همدلی کرد. در آثار او صدای قلبی را می‌توان شنید که برای وطن و آزادی می‌تپد. کمتر هنرمندی را توان آن است که رنج‌ها و آرزوهای مردمش را در هنر خویش بازتاباند و ترجمه‌ی صادق و راستین زمانه خود باشد.
پرویز یکی از این اندک‌شماران است، موسیقی‌دانی که ذوق تصنیف‌سازیش، مهارت گروه‌نوازیش، لطافت شاعرانه‌اش و تعهدش به آرمان‌های مردم، خاطره او را در هنر ایران زمین ماندگار خواهد ساخت.

 

 

 

 نغمه هایت و  مضراب های آبشارگونه ات را هیچگاه فراموش نخواهیم کرد.

 

واما:

اول مهرماه زادروز تولد دیگر اسطوره بزرگ ایران استاد شجریان است.او را میتوان پرکارترین استاد موسیقی ایران زمین نامید.کسی که از هیچ زحمتی در خدمت به موسیقی ایران کوتاهی نکرد.به قول یکی از دوستان نقش شجریان در احیای موسیقی اصیل ایرانی همچون نقش فردوسی دراحیای زبان فارسی است.نگاهی اجمالی به آثار استاد بیانگر این مطلب میباشد.اگر اهل فن هم نباشی و از آثار او شناختی نداشته باشی باز جذبه صدای او تو را خواهد گرفت.چه برسد به اینکه بدانی او چه نقش مهمی در احیای دستگاه های موسیقی ایرانی و آوازهای آن و تک تک گوشه های این دستگاه ها و آوازها داشته است.

 

استاد شجریان در هر کجا باشی هیچگاه فراموشت نخواهیم کرد.

71امین سال تولدت را تبریک میگوییم.عمرت طولانی باد.

تصنیف شیدایی با صدای استاد شجریان- سنتور استاد مشکاتیان و تنبک ناصر فرهنگفر در بک گراند وبلاگ تقدیم به شما

 

 

   + مقدم - ۱:٢۱ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٠/٦/٢٩