مختصری از داریوش صفوت

مطلبی تامل برانگیز به نقل از تابناک:

شب گذشته خبر درگذشت یکی از موثرترین چهره های معاصر موسیقایی کشور در جهت دهی و ایجاد سکوت پرتاب برای بسیاری از اساتید برجسته موسیقی ایرانی منتشر شد؛ استادی که تا همین دیشب بسیاری از مردم نمی شناختندش و اینک در مقام تجلیل و یادآوری دستاوردهایش برای موسیقی اصیل ایرانی که همواره بر حفظ ساختار اصیل و سنتی اش تاکید داشت، سخن به میان می آمد.

 داریوش صفوت استاد پیشکسوت موسیقی کشورمان چهارشنبه شب مصادف 26 فروردین‌ ماه در سن 85 سالگی از دنیا رفت اما آیا اصلاً تا به حال نام این استاد موسیقی اصیل ایرانی را شنیده بودید و یا در امری بعید، حتی مختصری از سوابق و خدماتش به هنر موسیقی کشورمان که جزو نمایندگان شاخص موسیقی ایرانی در سطح جهان محسوب می شود و از معدود دریافت کنندگان نشان های بین المللی از جمله نشان فرهنگ و هنر شوالیه از دولت فرانسه است، را می دانید؟

 

 

               استاد داریوش صفوت در کنار ابوالحسن خان صبا و فرامرز پایور

 

متاسفانه پاسخ به این پرسش به خصوص برای آن دسته از مردم که غرق در دنیای موسیقی نیستند، منفی است و اگر اندکی درباره پرویز مشکاتیان و جلال ذوالفنون که در دوره ای شاگردان استاد صفوت بودند، مطلع باشید، احتمالاً به همان میزان اندک نیز درباره صفوت اطلاعاتی ندارید و این وضعیت تلخی درگذشت این چهره موسیقیایی ایران زمین را بیشتر می سازد.

استاد داریوش صفوت متولد هفتم آذرماه 1307 در شیراز متولد شد و تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته‌ حقوق دانشگاه تهران به پایان رسانده بود. صفوت که از استعداد بالایی در موسیقی سنتی و به خصوص در نواختن سه تار برخوردار بود و نخستین بار پدرش ساز را به دستش داده بود، نزد استاد ابوالحسن صبا به تعلم پرداخت و این ارتباط را به مدت ده سال و تا پایان عمر صبا ادامه داد و به قول ابوالحسن مختاباد، سومین شاگرد صبا در کنار استاد حسن کسایی و استاد همایون خرم است که در یک سال اخیر جان به جان آفرین تسلیم کرده است.


                 داریوش صفوت در حال نواختن سنتور احتمالاً در پاریس

 

او که علاوه بر سه تار نوازنده سنتور نیز بود، اما یک ویژگی متفاوت داشت و آن هم فراگیری سه تار و سنتور از استاد صبا است، حال آنکه اکثر شاگردان صبا از او ویولن فراگرفته بودند و حتی نقل قولی از صبا درباره صفوت بیان شده که از او به عنوان یکی از دقیق­ترین و بهترین شاگردان خود یاد کرده است.

با این حال جنبه علمی شخصیت و سابقه هنری استاد صفوت به مراتب پراهمیت تر از توانمندی اش در نواختن است و خدماتی که این موسیقی‌دان، ردیف‌دان و نوازنده برای موسیقی ایران زمین انجام داد، حقیقتاً بی نظیر است. صفوت دو مرتبه - یک بار در اواخر سال 1339 و بار دیگر در سال 1342 - برای تدریس در مرکز مطالعات موسیقی شرقی در انستیتو موسیقی‌شناسی سوربن به فرانسه و تحصیل حقوق بین الملل در دانشکده حقوق دانشگاه پاریس راهی فرانسه شد.

داریوش صفوت و شاگردانش پرویز مشکاتیان، جلال ذوالفنون و حسین علیزاده

 

صفوت سپس با بازگشت به ایران از سال 1344 تا 1348 به ردیف شناسی موسیقی سنتی ایران و تکمیل سه‌ تار در محضر حاج آقا محمد ایرانی مجرد اشتغال ورزید و در ایران اقدام به تاسیس مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایران تحت نظر سازمان رادیو تلویزیون وقت در سال 1347 کرد و تا سال 1359 مدیریت آن را بر عهده داشت و پس از آن نیز در محافل آکادمیک از جمله دانشگاه تهران به آموزش موسیقی سنتی در بسترهای متفاوت نظری و عملی پرداخت و از سال 1376 نیز رسماً بازنشسته شد.

رویکرد این استاد با تاکید بر حفظ و عدم تغییر ساختارهای موسیقی سنتی ایران، به سمت علمی تر ساختن و قراردادن ساختار موسیقی ایران در ساختاری علمی بود و در عین حال او به رشد جایگاه علمی بسیاری از چهره های شاخص موسیقی معاصر کمک شایانی کرد و این عبارت که ایشان مشق عشق را از او فراگرفتند، کاملاً با سوابق این یادگار صبا تطابق دارد.

 

زنده یاد صفوت شاگردان بسیاری داشته اما شاید چهره هایی همچون جلال ذوالفنون، پرویز مشکاتیان، حسین علیزاده و داوود گنجه ای بیشتر برای عموم آشنا باشند و حتی از خود صفوت نیز بیشتر شناخته شده اند! با درگذشت او، شاگردان مستقیم صبا تقریباً نایاب شدند و می توان گفت یک نسل موثر در جهت دهی به آنچه امروز به عنوان موسیقی سنتی ایران شناخته می شود، این عالم خاکی را ترک کرده است.

پرویز مشکاتیان درباره استاد صفوت گفته است: «من به عنوان کسی که سال‌ها در محضر استاد داریوش صفوت به تلمذ نشسته‌ام، بی‌هیچ گمانی بر آنم که ایشان از برگزیدگان خداوند هستند. از شهر جانان‌اند و از تبار راستینان این سرزمین، بی‌هیچ اغراقی... او همیشه صحبت از جایگاه معنوی هنرمند، اخلاق هنرمند و واصل شدن به مبدأ و مأخر و مرکز زیبایی‌ها، به طریق اولی چشم‌پوشی از مادیات و ملموسات دنیا می‌کرد».

جلال ذوالفنون نیز درباره استادش تاکید داشته است: «دکتر صفوت شخصیتی است مرکب از دانش و هنر و اخلاق، همراه با قلبی آکنده از عشق و ایمان به موسیقی ایرانی که مدام در تپش است» و البته ده ها اظهارنظر مشابه از او از سوی اساتید و شاگردان صفوت درباره توانمندی حکیم موسیقی پارسی ذکر شده است.
منبع:http://www.tabnak.ir/fa/mobile/314124

 

   + مقدم - ۱۱:٢٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٢۸

دکتر داریوش صفوت درگذشت

جامعه موسیقی باز هم گوهری ناب را از دست داد .....

داریوش صفوت، استاد پیشکسوت موسیقی،پس طی یک دوره بیماری در سن 85 سالگی درگذشت...

ضمن عرض تسلیت به خانواده این استاد گرانقدر و جامعه موسیقی،طلب رحمت را از درگاه ایزد منان برایشان خواستاریم.

خاکسپاری داریوش صفوت روز جمعه ساعت 9 صبح در بهشت سکینه شهر کرج خواهد بود و مراسم یادبود این هنرمند فقید نیز روز شنبه 31 فروردین از ساعت 16 الی 17:30 در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می شود.

روحش شاد،یادش گرامی

 

 

 

   + مقدم - ۱٠:٥۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٢۸

آموزش سنتور

 

 

پاسخ به تعدادی از سوالات که نیاز به جواب آن ها دارید:


1- آیا برای آموختن سنتور متد نوشته شده خاصی وجود دارد؟
بلی در دوره مقدماتی کتب دستور سنتور (فرامرز پایور)،شیوه سنتور نوازی (پشنگ کامکار)، در دوره بعد از آن یعنی دوره ابتدایی کتاب دوره ابتدایی سنتور (فرامرز پایور) که همان ردیف استاد پایور در این مقطع نامگذاری میشود به همراه قطعاتی از کتب دیگر بسته به توانایی و قدرت نوازندگی هنرجو،در دوره متوسطه کتب ردیف سنتور (ابوالحسن صبا)،کتب 30 قطعه(فرامرز پایور)،20 قطعه(پرویز مشکاتیان)،قطعاتی از مجموعه رنگ ها و پیش درآمدهای راست و چپ کوک استاد پایور،گل آوا،گل آیین،سل آیین از استاد مشکاتیان و...و در انتها هم دوره عالی (ردیف چپ کوک)

2- نواختن این ساز سخت است یا راحت؟
هیچ سازی آسان یا سخت نیست و برای نواختن هر کدام بایستی روزانه تمرین کنید. سنتور به دلیل اینکه از قبل کوک شده است، صدای خوش آیندی از آن ایجاد می شود. بهرحال برای خوب نواختن آن نیاز به تمرین و ممارست دارید.

3- آیا نواختن این ساز برای من دیر نیست؟
آموختن موسیقی در هیچ سنی دیر نیست. بقول معروف ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است! فقط لازمه موفقیت در نوازندگی علاقه،پشتکار و تمرین مطلوب میباشد،هرچند نمیتوان این واقعیت را انکار کرد که شروع نوازندگی در سنین پایین،میل به سوی اهداف را تسریع مینماید.

4- از چه موقع بایستی ساز را تهیه کنم؟
قبل از تهیه ساز حتما با مربی خود مشورت کنید. حدودا از جلسه دوم یا سوم بهتر است که ساز را داشته باشید.

5- در حال حاضر قیمت یک سنتور چقدر است و من به چه نوع سازی نیاز دارم؟
تهیه ساز بسته به بودجه شما دارد اما از حدود  300,000 تومان می توانید سنتور بخرید. اگر تازه شروع به آموختن سنتور کرده اید بهتر است سازی در حد متوسط بگیرید. از حدود 300,000 تا 500,000 هزار تومان یک سنتور متوسط خوب می توانید بخرید. برای خرید حتما با مربی خود مشورت کنید و نظر او را جویا شوید. سعی کنید از سازندگان سنتور ساز را تهیه کنید. خرید ساز از سازنده همیشه به صرفه تر و مطمئن تر است.

6- ویژگی های یک ساز خوب چیست؟
صفحه چوب سنتور باید بدون ترک و یا گره چوب باشد. دقت کنید صفحه زیر یا روی ساز برآمده نباشد. شیارهایی که کنار سنتور واقع شده و سیم ها از داخل آن رد شده اند بایستی ظریف و تمیز کار شده باشد. از گرفتن سنتوری که منبت کاری یا نقاشی دارد پرهیز کنید. این سازها اگرچه بنظر زیبا می آیند اما بدلیل اینکه صفحه ساز یکدست نیست، صدای خوبی ندارند.

7- آیا آموزش سنتور برای کودکان نیز مناسب است؟
آموزش سنتور برای کودکان می تواند برای آنان جذاب و لذت بخش باشد بهترین سن برای شروع نوازندگی از دوران کودکی است. توجه داشته باشید در این سنین اگرچه فراگیری کودکان بسیار بالا است اما بدلیل زود خسته شدن کودکان از کارهایی که نیاز به تمرکز زیادی دارد، بهتر است برای پیشرفت بیشتر، زمان تمرینات آنان را کوتاه تر و به دفعات بیشتر تقسیم کرد.

8- قبل یا همزمان با فراگیری سنتور چه درس های دیگری به من کمک می کند تا نواختن این ساز را بهتر بیاموزم؟
آموختن مبانی موسیقی (تئوری و سلفژ) به یادگیری شما کمک می کند. همینطور گوش دادن به موسیقی سنتی و خواندن کتاب های مربوط به موسیقی نیز موثر است.

9- چه مدت زمانی طول می کشد تا من بتوانم این ساز را در حد قابل قبولی بنوازم؟
دوره مقدماتی و ابتدایی برای سنتور حدودا 8 الی 9 ماه طول می شکد. البته این زمان بسته به زمان تمرین هر هنرجو متفاوت است. آموختن موسیقی ماند بالا رفتن از نردبانی بی انتها است.

10- شیوه آموزش برای ساز چگونه است؟ آیا در طی دوره آموزشی ناگهان درس ها سخت می شود؟
شیوه آموزشی برای همه سازها به تدریج و از آسان به دشوار می باشد. در صورت تمرین مرتب روزانه و فراگیری کامل درس ها ، درس های جدید بسیار ساده خواهند بو

با آرزوی موفقیت

 

   + مقدم - ٧:۳٧ ‎ب.ظ ; ۱۳٩٢/۱/٢٢