در فراق او غم بزرگی را بر دوش تحمل می‌کنم

استاد محمدرضا شجریان با اعلام تأثر و تأسف از درگذشت استاد فرامرز پایور، او را بزرگ‌مرد تاریخ موسیقی ایران دانست و افزود به قدری متأثر هستم که فعلاً نمی‌توانم از بزرگی‌ها و ویژگی‌های این مرد سخن بگویم.

استاد آواز ایران گفت فردا پنج‌‌شنبه نوزدهم آذر عازم قونیه هستیم و متأسفانه نمی‌توانم در مراسم تشییع پیکر استاد پایور حضور پیدا کنم و امیدوارم دوستان در مراسم خاکسپاری این مرد بزرگ به نحو شایسته‌‌ای ادای دین کنند.

از استاد شجریان در همین زمینه یادداشت کوتاهی در روزنامه‌ی اعتماد (شماره نوزدهم آذر) منتشر شده که از این قرار است:

در طول سال‌هایی که فعالیت هنری داشته‌ام هرگز هنرمندی را به نظم و به دقت فرامرز پایور ندیده‌ام. در کارم بسیار مدیون ایشان هستم چرا که در کنار او مطرح شدم. با گروهی که ایشان تشکیل داده بود و سرپرستی آن را بر عهده داشت، کارهای خوبی ارائه دادم که باعث مطرح شدن من در جامعه شد. در واقع او مرا به جامعه شناساند. صمیمانه عرض می‌کنم که او را دوست داشته‌ام، دوست دارم و خواهم داشت و در فراق او غم بزرگی را بر دوش تحمل می‌کنم. ضایعه‌ی درگذشت او بسیار تأسف‌برانگیز است. غمی بزرگ که همه در آن شریک هستیم. 

***

استاد شجریان در سال پنجاه و یک از طریق استاد پایور با استاد دوامی آشنا شد.

«پاییز سال ۵۱ بود که روزی همراه استاد پایور برای اولین بار به منزل استاد دوامی در جماران رفتم. پایور هفته‌ای دو روز به استاد دوامی که تنها زندگی می‌کرد، سر می‌زد و معلوم بود که رابطه‌ی این دو موسیقی‌دان بزرگ بسیار تنگاتنگ و صمیمانه است.

پایور مرا به دوامی معرفی کرد. پایور پس از معرفی من افزود که: «شجریان می‌خواهد بیاید و نزد شما ردیف‌ها را کار کند». دوامی جواب داد: «خیلی خوب. بیاید! یک دفتر هم بیاورد و شعرها را بنویسد، ولی ضبط صوت نیاورد!»

بعد از آن پایور نگاهی به من کرد و آهسته گفت: «عبدالله‌خان از ضبط صوت بدش می‌آید. مبادا بیاوری که دیگر به منزلش راهت نمی‌دهد.»

استاد شجریان سال هزار و سیصد و پنجاه با استاد پایور آشنا شد و ردیف آوازی صبا را نزد این استاد بزرگ فرا گرفت.

در سال ۵۵ با فرامرز پایور و گروه اساتید در جشن هنر شیراز به اجرای برنامه پرداخت و بعد از آن در سال ۵۸ مجموعه پیغام اهل راز (شامل دو آلبوم راز دل و انتظار دل). این دو اثر یک سال بعد از آن منتشر شدند . «ساز قصه‌گو» نیز دیگر اثری است که در آن سال با همکاری استاد پایور و شجریان به اجرا در آمد.

«تصنیف ساز قصه‌گو»، «ساز و آواز دیلمان در آلبوم راز دل بر شعری از سایه»، «تصنیف از خون جوانان وطن» و «گریه را به مستی با تنظیم پایور» و «ساز و آواز سه‌گاه و مثنوی افشاری در آلبوم انتظار دل» از قطعات و آثار جاودانه و زیبایی هستند  که همگی حاصل همکاری شجریان و استاد پایور در سال‌های پایانی دهه‌ی پنجاه خورشیدی است.

منبع:http://shajarianfans.com/

   + حسین پور - ٥:٢٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٩/۱٩

به یاد استاد که جایش خالیست

چه کج رفتاری ای چرخ* چه بد کرداری ای چرخ* سر کین داری ای چرخ...........

جای او خالی است................................

بشنوید قطعه زیبای فریبا با سنتور مرحوم استاد پایوردر مایه دشتی که استاد،علاقه وافری به این مایه داشتند.

دانلود

و قطعه گفتگو از ساخته های دوران جوانی مرحوم پایور در دستگاه شور که با کمانچه سعید فرج پوری و سنتور پیمان آذرمینا زده شده است.اگر تمایل به تهیه این کار داشتید نام اثر نیز گفتگو می باشد.

دانلود

   + حسین پور - ٤:٥۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٩/۱٩

مراسم تشییع پیکر استاد پایور

مدیرعامل خانه موسیقی در گفت‌وگو با فارس:
پیکر زنده‌یاد «فرامرز پایور» شنبه از تالار وحدت تشییع می‌شود

محمد سریر مدیرعامل خانه موسیقی در گفت‌وگو با خبرنگار موسیقی فارس گفت: مراسم تشییع پیکر استاد فرامرز پایور ساعت 9 صبح روز شنبه 21 آذر از مقابل تالار وحدت با حضور اهالی موسیقی انجام می‌شود.
وی ادامه داد: پیکر نوازنده برجسته سنتور در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) به خاک سپرده می‌شود.

   + حسین پور - ٦:۱۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٩/۱۸

درگذشت فرامرز پایور

فرامرز پایور، نوازنده سنتور ایران درگذشت

فرامرز پایور آهنگساز و نوازنده برجسته سنتور در یکی از بیمارستانهای تهران درگذشت.

حدود 11 سال پیش سکته مغزی موجب توقف فعالیت های هنری فرامرز پایور شد اما به تایید کارشناسان موسیقی ایرانی آقای پایور که شاگرد ابوالحسن صبا و حبیب سماعی بود، آموزه های این اساتید موسیقی سنتی را به صورت علمی به نسل های بعد منتقل کرد و بر تاریخ سنتور نوازی در موسیقی ایرانی تاثیر مهمی گذاشته است.

فرامرز پایور در ۲۱ بهمن سال ۱۳۱۱ در تهران به دنیا آمد. پدرش هنرمند نقاش و استاد زبان فرانسه در دانشگاه تهران و پدربزرگش مصورالدوله، نقاش چیره‌دست دوره قاجار بود که با نواختن ویولن، سنتور و سه‌تار آشنایی داشت.

پایور آموزش موسیقی را نزد ابوالحسن صبا آغاز کرد و همچنین از محضر کسانی چون عبدالله دوامی و نورعلی برومند و حبیب سماعی بهره برد.

آقای پایور به عنوان آهنگسازی که در نوازندگی سنتور به سبک و شیوه خاص خودش دست یافته بود هارمونی و کمپوزیسیون را در کلاس امانوئل ملیک اصلانیان آموخت.

وی از سال ۱۳۳۳ فعالیت خود را در وزارت فرهنگ و هنر وقت و از سال ۱۳۳۷ تدریس سنتور را در هنرستان عالی موسیقی ملی آغاز کرد.

صدها اثرمکتوب و صوتی از آقای پایور منتشر و به جا مانده است.

   + حسین پور - ٥:٤٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٩/۱۸

استاد آواز ایران، نامزد عنوان بهترین خواننده‌ی جهان

 

به ‌تازگی «رادیوی عمومی ملی» مشهور به NPR (به انگلیسی: National Public Radio) که برای شنوندگان داخل آمریکا پخش می‌گردد، نظرسنجی‌ای را بر روی سایت اینترنتی خود قرار داده و از کاربران خواسته پنج خواننده‌ی برتر تاریخ موسیقی جهان را از دید خود برگزینند. طبق گفته‌ی NPR نتایج این نظرسنجی عمومی در ژانویه‌ی سال ۲۰۱۰ (دی‌ماه ۸۸) اعلام می‌شود. در اوایل ماه اکتبر، NPR از کاربران خود خواسته بود تا نام خوانندگان محبوب خود را برای تشکیل فهرست اولیه‌ی بهترین خوانندگان دنیا به این سایت بفرستند که بیش از ۳۰۰۰ کامنت، ۳۵۰۰ ایمیل، ۱۲۰۰ پست فیس‌بوک و صدها تگ توییتر در همین ارتباط فرستاده شد و فهرست نهایی از میان نظرات مردم شکل گرفت.

اما آنچه بر جذابیت این نظرسنجی نزد ما ایرانیان می‌افزاید، حضور محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران در میان نامزدهای این نظرسنجی‌ست. تا زمان نگارش این مطلب، نام ۱۲۶ خواننده در صفحه‌ی رأی‌گیری سایت NPR دیده می‌شد که علاوه بر محمدرضا شجریان، نام‌های آشنایی چون باب دیلن، لئونارد کوهن، الویس پرسلی، فرانک سیناترا، ادی پیاف، عالیم قاسم‌اف، نصرت فاتح‌علی‌خان و بسیاری دیگر نیز به چشم می‌خورد. نکته‌ی جالب آنکه برای معرفی محمدرضا شجریان در صفحه‌ی اصلی نظرسنجی به عبارت Mohammad Reza اکتفا شده؛ اما پس از کلیک بر روی عکس استاد، نام کامل نمایش داده می‌شود. همچنین قطعه‌ای کوتاه از آواز استاد به‌عنوان نمونه قرار داده شده است. کاربران به هنگام شرکت در این نظرسنجی می‌توانند لیست ۱۲۶نفره را بر اساس حروف الفبا، یا سال تولد و یا به‌صورت تصادفی مرتب کرده و سپس پنج خواننده‌ی محبوب خود را با کلیک بر روی عبارت My Top 5 انتخاب کنند.

 

اگر شما هم یکی از علاقه‌مندان صدای بی‌همتای استاد محمدرضا شجریان هستید، به این صفحه بروید و در نظرسنجی شرکت نمایید.(اگر در صفحه اول تصویر را مشاهده نکردید با کلیک بر روی پیکان روی تصاویر به سمت جلو ،نام و عکس استاد شجریان را خواهید دید و در نظر سنجی شرکت کنید) همچنین این موضوع را با دوستان‌تان در میان بگذارید و از آنها بخواهید که در این نظرسنجی شرکت کنند. چنانچه از اینترنت Dial up استفاده می‌کنید، به هنگام بارگذاری صفحه‌ی نظرسنجی صبور باشید. در ضمن بین خودمان بماند؛ امکان شرکت چندباره در نظرسنجی هم وجود دارد که این می‌تواند ضعف جدی این سیستم نظرسنجی باشد.

   + حسین پور - ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٩/٩

دشتی

سلام.

از کارهای بسیار زیبای سنتور جواد بطحایی براتون گذاشتم.نام این کار از فراق تا صبح است که بطحایی آن را تقدیم به اساتید خودش مرحوم مشکاتیان و پایور کرده است.

حتما کاست یا سی دی این کار رو تهیه کنید.پشیمان نخواهید شد.

این کار در مایه دشتی اجرا شده است.

دانلود اول:درآمد اول و دوم دشتی،رنگ شیرین و ادامه درآمد دوم

دانلود دوم:۴مضراب شیدا

   + حسین پور - ٥:۳٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٩/۱