نامش جاودان خواهد ماند

بچه ها سلام.اصلا حالم خوب نیست.در شوک عجیبی به سر می برم.یکی از دوستان به نام میثم عقیلی یه شعر خیلی قشنگ برام گذاشته بود که تقدیمش می کنم.

فلــک با ما چـرا این داستان رفت ؟
چــرا ماندی تـو و مشکاتیان رفت ؟
شــکن سنتــــور را همچــون دل ما
که بی او نغمه و ســـاز از میان رفت
بهــــار هــرگز نیــــاید گو بدینجا
که در قــــلب هنــر خار خزان رفت
چه خواهـد بـود موسیقی از این پس
کزین جـــادو ، هنر را دودمان رفت
کســــی کاو خالـــــق بیــداد بودی
ز بیـداد زمـــــانه اینــــــچنان رفت
خـدا را با دگــــــر عشـــاق می ساز
که شور و شوق جـــان عاشقان رفت
کجــــا خواهـــی زدن تیـــر جـفا را
که از جور و جفـــای تو ، نشان رفت
خدا را بس کن ای صوفی که در دهر
نمیـــرد آنکــه نامـش جاودان رفت

شعر از مهران نیک سیما (صوفی)

 

   + حسین پور - ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/۳٠

غمی بزرگ:درگذشت استاد پرویز مشکاتیان

پرویز مشکاتیان آهنگساز برجسته و نوازنده سنتور ساعتی پیش به علت نارسایی قلبی در منزلش درگذشت.

به گزارش خبرنگار مهر، لحظاتی قبل خبر رسید که پرویزمشکاتیان امروز بعد از ظهر در سن 54 سالگی دچار ایست قلبی شد ودرگذشت.

مشکاتیان آموزش موسیقی را در شش سالگی با پدرش، مرحوم حسن مشکاتیان که استاد سنتورنوازی و آشنا با ویولن و سه‌تار بود، آغاز کرد. وی با ادامهٔ آموختن موسیقی در طول تحصیل، در سال ۱۳۵۳ وارد دانشکده هنرهای زیبا در دانشگاه تهران شد.

وی ردیف میرزا عبدالله را نزد استاد نورعلی برومند و دکتر داریوش صفوت و مبانی موسیقی ایرانی را نزد اساتیدی چون دکتر محمدتقی مسعودیه، عبدالله دوامی، سعید هرمزی و یوسف فروتن فراگرفت. او کار سنتورنوازی خود را به شیوهٔ رسمی در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی آغاز کرد و در این زمینه بسیار موفق کار کرد و کارهای بزرگ فراوانی را در زمینهٔ آهنگسازی وسنتورنوازی به ویژه تکنوازی انجام داد.

مشکاتیان از سال ۱۳۵۶، همکاری با رادیو را زیر نظر هوشنگ ابتهاج آغاز کرد ولی پس از واقعه ۱۷شهریور ۱۳۵۷ از رادیو استعفا داد و مؤسسه چاووش را با همکاری هنرمندان گروه عارف و شیدا تشکیل داد. سپس با همکاری شهرام ناظری، تصنیف «مرا عاشق» را بر روی شعر مولانا ساخت. از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۶۷ با محمدرضا شجریان همکاری داشت که نتیجهٔ این همکاری، آثار ماندگاری چون بیداد، آستان جانان، سِرّ عشق، نوا و دستان بود.

وی با افسانه شجریان دختر محمدرضا شجریان ازدواج کرد ولی در دهه ۱۳۷۰ این پیوند به جدایی منجر شد. او همچنین کارهای بسیار پرباری با نوازندگانی چون حسین علیزاده (سرپرست گروه عارف و گروه شیدا) و محمدرضا لطفی (سرپرست گروه شیدا) دارد.

بهداد بابایی نوازنده سه تار وخواهر زاده این هنرمند برجسته گفت خبر تشییع پیکر آن مرحوم متعاقبا اعلام می شود.

 ضایعه درگذشت پرویز مشکاتیان را یه خانواده آن مرحوم و جامعه فرهنگی و هنری کشور تسلیت می گویم.

منبع:www.tabnak.ir

   + حسین پور - ٩:٥۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/۳٠

مرغ خوش خوان(صوتی)

سلام.منتظر تصنیف صوتی مرغ خوش خوان با کیفیت بسیار بالا از استاد شجریان و گروه شهناز باشید.

   + حسین پور - ٢:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢۳

4 مضراب شور

اینم قطعه 4مضراب شور با سنتور استاد پایور،قبلن گذاشته بودم ولی لینکش مشکل داشت و به علت علاقه زیادی که بهش داشتم و دارم دوباره براتون می ذارم.یادش بخیر زمانی که این قطعه رو خودم زدم،واقعا اون موقع برام سخت بود.راستی این قطعه در کتاب 30قطعه 4مضراب برای سنتور استاد پایور هست.

دانلود

   + حسین پور - ۸:٢۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢۳

افتخار آفاق

سلام.دیروز داشتم کارهای سنتی قدیمی رو بعد از چند وقت یه نگاه دیگه می کردم،بد ندیدم یکی از کارهای تصویری خیلی جالب با نام افتخار آفاق از استاد شجریان رو براتون بذارم.در این کار داریوش پیرنیاکان تار و جمشید عندلیبی نی و همایون شجریان هم تنبک می زنند.لذت ببرید.

دانلود(حجم 4.6mb)

   + حسین پور - ٧:٥٥ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢۳

زبان آتش با صدای استاد شجریان

و اینم قطعه زبان آتش(تفنگت را زمین بگذار) با صدای استاد شجریان در دستگاه شور.البته قرار بوده در دستگاه ماهور اجرا بشه که به تشخیص استاد به دلیل مسایلی تغییر دستگاه داده میشه.من دلیلشو می دونم حالا شما حدث بزنین

دانلود

   + حسین پور - ٩:۱٩ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢٢

تصنیف رندان مست

سلام.اینم تصنیف رندان مست از کاست جدید استاد شجریان.بچه ها حتما کاست رو بخرین.ضرر نمی کنید.

در این اثر، مژگان شجریان (سه‌تار)، رامین صفایی (سنتور)، حسین رضایی‌نیا (دف و دایره)، شاهو عندلیبی (نی)، سینا جهان‌آبادی و کاوه معتمدیان (کمانچه)، حامد افشاری (قیچک باس)، مهرداد ناصحی (قیچک آلتو)، حمید قنبری (تمبک)، سحر ابراهیم (قانون)، محمدرضا ابراهیمی (بربت)، مهدی امینی (رباب و بم‌تار)، رادمان توکلی و مجید درخشانی (تار) می‌نوازند.

دانلود

   + حسین پور - ٩:۱۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢٢

تصنیف مرغ خوش خوان با صدای استاد شجریان(تصویری)

سلام.امیدوارم عباداتتون قبول باشه.شرمنده که دیر اومدم

براتون تصنیف بسیار زیبای مرغ خوش خوان (یوسف گم گشته )با صدای استاد شجریان رو زمانی که مصاحبه زنده با شبکه تلویزیونی voa داشت و اینو پخش کرد گذاشتم.

این مصاحبه بعد 14 سال و به صورت تصویری پخش شد و استاد سنگ تموم گذاشت.درود بر خسرو آواز ایران

راستی دو نکته

1- این تصنیف با گروه شهناز در پاییز1387 اجرا شده است

2-چون مجبور شدم از مانیتور فیلم بگیرم به خاطر عدم کیفیت بالای صدا ازتون معذرت می خوام 

 

 دانلود

راستی فردا براتون قطعه رندان مست از کاست جدید(رندان مست) رو می ذارم.پس منتظر باشید

   + حسین پور - ٤:٢٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٢٢

تمنا اثر استاد مشکاتیان

سلام.کار تمنا رو با سنتور استاد مشکاتیان همراه با نت براتون گذاشتم.

با تشکر از همه عزیزانی که با اظهار نظر به من لطف می کنن.


دانلود تمنا

دانلود نت صفحه اول 

دانلود نت صفحه دوم 

   + حسین پور - ٢:٢٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/۱٤

بیوگرافی گروه کامکارها

گروه سنتی کامکار ، خانوادگی ترین گروه سنتی ایرانی. گروه موسیقی کامکارها در سال 1344برای نخستین بار در سنندج، به عنوان گروهی خانوادگی به سرپرستی استاد حسن کامکار(ویلن) و عضویت هوشنگ(آکاردئون)، بیژن(خواننده)، پشنگ(سنتور)، قشنگ(خواننده و ویلن) و ارژنگ(تمبک)تشکیل شد و برنامه های متعددی را در باشگاه افسران، مدارس و تالارهای شهر سنندج اجرا کرد. کامکارها اوّلین تمرینات خود را شب ها در کنار حوض کوچک حیاط منزل شان انجام می دادند. با بزرگ شدن فرزندان، به تدریج این گروه موسیقی متکامل ترشد، از نظر آنسامبل انسجام بیشتری پیدا کرد و در سال 1348 با اعضای خود، هوشنگ(ویلن)، بیژن(تار و خواننده)، پشنگ(سنتور)، قشنگ(خواننده)، ارژنگ(تمبک)، ارسلان(عود) و اردشیر(کمانچه) کنسرت هایی را به صورت رسمی در برخی از شهرهای کردستان و همچنین شهر ارومیه برگزارکرد.

بعد از سال1350 برخی از افراد خانواده از جمله هوشنگ، بیژن، پشنگ و ارسلان برای فراگیری موسیقی آکادمیک به تهران آمده و در دانشکدۀ هنرهای زیبا به تحصیل مشغول شدند(ارژنگ در آن دوره در رشتۀ نقاشی تحصیل می کرد). پس از چندی کامکارها به اتّفاق محمّد رضا لطفی، حسین علیزاده، پرویز مشکاتیان و تنی چند از دیگر هنرمندان، گروه های شیدا و عارف را تشکیل دادند. این دو گروه کنسرت های موفّقیّت آمیزی را با خوانندگی محمّدرضاشجریان و شهرام ناظری به اجرا گذاشته و آثاری را ارائه کردند که بی تردید از جمله آثار به یادماندنی موسیقی سنتّی ایران به شمارمی آیند.
اوّلین کنسرت های رسمی این خانواده با نام «گروه کامکارها» در اوایل دوران پس از انقلاب در مجموعه آزادی و تالار وحدت اجرا شد که در بر گیرندۀ سه قسمت: موسیقی فارسی، تکنوازی سنتور اردوان و موسیقی کردی بود. در سال 1368 امید لطفی، فرزند قشنگ و محمّد رضا لطفی، به گروه پیوست و نوازندگی تار گروه را به عهده گرفت.
کامکارها در کنسرت های اخیرشان برخی از استعدادهای جوان را نیز در کنار خود جای داده اند.
این گروه کنسرت های متعددی در داخل و خارج از کشور اجرا نموده و در اکثر فستیوال های بزرگ موسیقی جهانی از جمله WOMADبه مدیریت پیتر گابریل، سامراستیج (نیویورک) و اکثر تالارهای بزرگ و مهم اروپا و آمریکا همواره حضوری قدرتمندانه و تحسین برانگیز داشته است.
گروه کامکارها در اکثر شهرهای کردستان عراق کنسرت هایی را برگزار کرده، همچنین در سال1380 برای اولین بار در تاریخ کشور ترکیه توانست برنامه موسیقی کُردی را در شهرهای استانبول و دیار بکر اجرا کندکه نقطۀ عطفی در رخدادهای موسیقی این مناطق به شمار می آید. از دیگر اجراهای مهم کامکارها، می توان به شرکت در فستیوال موسیقی لوچیانو بریو ،آهنگساز بزرگ و مدرن ایتالیایی اشاره کرد؛ این کنسرت ها که در سال 1383در بسیاری از شهرهای انگلستان اجرا شد، حاصل همکاری گروه کامکارها و ارکستر سیمفونیای لندن و نشان دهندۀ هماوایی دو نوع موسیقی کردی و موسیقی مدرن جهانی بود که توجه بسیاری از صاحبنظران و علاقمندان موسیقی را به خود جلب کرد.
اجرای کنسرتینو کمانچه با ارکستر سمفونیک«مالمو» ی سوئد در سال 1384نیز یکی دیگر از موفقیت های این گروه در همین دوران بود.
گروه کامکارها علاوه بر اجرای صحنه ای، آلبوم های متعددی را عرضه کرده است که از آن جمله می توان به اورامان، زردی خزان، شیلره، گلاویژ، کامکارها، آگری زیندو، گل نیشان، پرشنگ، کانی سپی، سماع ضربی ها (برای ساز های کوبه ای)، سه نوازی و تکنوازی، به یاد صبا، ، ئه وراد و ایمشو اشاره کرد. هریک از اعضاء گروه کامکارها، علاوه بر این موارد، به تنهائی نیز آثار متعددی را در قالب آلبوم، موسیقی متن فیلم، تالیف و ترجمۀ کتاب ارائه کرده اندکه در شرح حال تک تک شان مورد اشاره قرار خواهد گرفت.
این گروه با دعوت از دیگر اساتید موسیقی کشور، درسال 1376 آموزشگاه آزاد موسیقی کامکارها را درتهران بنیان نهاد که تا به امروز به فعالیت خود ادامه داده و سهم به سزایی در معرفی چهره های مستعد و جدید به جامعۀ هنری کشور داشته است.

حسن کامکار" در سال 1302 به دنیا آمده و در سال 1370 دار فانی را وداع گفت .
وی در ارکستر موسیقی نظامی سنندج کردستان فعالیت داشت و علاوه بر آن به تدریس موسیقی ایرانی پرداخته و نوازندگی ویولون و نواسازی را انجام می داد .
گرد آوری نواهای موسیقی های محلی مناطق مختلف کردستان از دیگر فعالیت های او بوده است .
وی همچنین به گرد آوری نواهای موسیقی محلی مناطق مختلف کردستان پرداخته که قطعه ای در "ماهور" با شعر حافظ و نواری از این گروه که در سال 1364 با صدای بیژن کامکار منتشر شد از جمله کارهای معدودی است که از او به جای مانده است .
او همچنین به عنوان استاد تمام پسران خود که هم اکنون گروه کامکارها را تشکیل می دهند،عمل کرده است اگر چه هر کدام ازر اعضای کامکارها از اساتید دیگری نیز بهره گرفته اند.
گفتنی است نخستین اجرای این گروه در سنندج به صورت وی اشاره کرد که از آن پس این گروه در خارج و داخل برگزارکنسرت های متعددی رابرگزار می کنند که از آن جمله می توان به اجرای برنامه در شهرهای گوناگون اروپا ،امریکا ،کانادا و ...اشاره کرد


اردشیر کامکار : نوازنده کمانچه

اردشیر کامکار به سال 1341 در شهر سنندج به دنیا آمد
و از سن 7 سالگی تحت نظر و آموزش پدر به آموختن ویولون پرداخت و در سن 10 سالگی همراه ارکستر (( باربد )) فرهنگ و هنر استان کردستان کنسرت هایی در تهران و شهرستانها اجرا نمود و در همان ایم ساز کمانچه را نیز در کنار ویولون فرا گرفت و اجرای قطعات و ردیفهای استاد صبا را با کمانچه و ویولون نزد پدر آموخت .
در سن 19 سالگی ادامه ی فعالیت نوازندگی خود را با کمانچه در گروه (( عارف )) و (( شیدا )) به سر پرستی محمدرضا لطفی پرویز مشکاتیان و حسین علیزاده پی گرفت .
وی ردیف های موسیقی سنتی را نزد محمدرضا لطفی و پشنگ کامکار فرا گرفت .
مشغله اصلی ذهن این نوازنده جوان و اساس کوشایی او متوجه تکامل امکانات موسیقیایی و کشف امواج صوتی جدید برای ساز سنتی کمانچه می باشد .
از جمله :
اجرای آثار صبا با ساز کمانچه به همراهی سنتور و تنبک و هم چنین کنسرتو برای کمانچه و ارکستر که حاصل کار مشترک او با ارسلان کامکار است .
دوستان این مطلب رو من از کتاب : مردان موسیقی سنتی و نوین سنتی ایران برداشتم .
اگر کمی کاستی یا اشتباهی در مطالب دیده اید برام بنویسید و اگر مطلب بهتری دارید به من میل بزنید


هوشنگ کامکار : آهنگساز و مدیر گروه

هوشنگ کامکار در سال 1325 در سنندج به دنیا آمد
موسیقی را نزد استاد پدرش حسن کامکار آموخت و مدت 2 سال در هنرستان عالی موسیقی تهران به تحصیل موسیقی پرداخت .
در سال 1354 به اخذ درجه لیسانس در رشته آهنگسازی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران نایل آمد و سپس در کنسرئاتوار سانتاچی چیلییای رم به تحصیل کنترپوان و فوگ پرداخت و درجه لیسانس موسیقی را در ایالات متحده آمریکا از دانشکده سانفرانسیسکو دریافت نمود .
آثار موسیقائی منتشر شده ی او به سبک موسیقی ملی ایران عبارتند از نوارهای کاست : بهاران آبیدر ، گل همیشه بهار ، کجائید ای شهیدان خدائی ، پیروزی بهمن ، موسیقی پل آزادی ، در گلستانه ، به یاد حافظ ، برتارک سپیده و شباهنگام . در میان ساخته های هوشنگ کامکار (( کجائید ای شهیدان خدائی )) که بر اساس اشعار مولانا و برای ارکستر سمفونیک ساخته شده و موسیقی متن فیلم (( پل آزادی )) را میتوان نام برد که در دومین جنشواره سینمائی فجر برنده ی جایزه اول شده است . ایشان همچنین سرپرست گروه کامکارها می باشند. از اعتقادات جالب ایشان این است که به خواننده به چشم یک ساز نگاه می کنند. و به همین علت در گروه کامکارها خوانندگان هم از خود خانواده کامکارها هستند. برجسته ترین اثر ایشان آلبوم در گلستانه با صدای شهرام ناظری و اشعار سهراب سپهری می باشد. تالیفات او عبارتند از : ترجمه ی کتاب ارکستراسیون اثر ریمسکی کورساکوف ، فوگ و انواسیون اثر جان ورال ، هارمونی قرن بیستم اثر پرسی چتی و موسیقی کلاسیک - رمانتیک کنترپوان مُدال اثر دیوید بویدن .

بیژن کامکار : نوازنده دف

سال تولد : 1328
محل تولد : سنندج
مقدمات موسیقی را نزد پدرش فرا گرفت و از 6 سالگی متوجه شد دارای صدایی خوش و زیبا می باشد
لذا ازهمان دوران همکارای خود را در این استان با برنامه کودک آغاز کرد .
وی تا سن 26 سالگی تمام تجربیات و معرفت موسیقی را در کنار خانواده و رادیو سنندج و فذهنگ و هنر این استان کسب می کند و این سالهای پر باری هنری بیژن کامکار است که پایه اصلی برای وی می گردد.
در سال 1353 بیژن کامکار به تهران می آید و در دانشکده هنر های زیبا برای ادامه تحصیل در رشته موسیقی ثبت نام می نماید و همزمان با تحصیل ، همکاریش را با گروه شیدا به سرپرستی
محمدرضا شجریان و شهرام ناظری می پردازد سپس همکاری خود را در گروه عارف شروع و بعد از انقلاب در تولید کاست هایی به نام چاوش و در شرکت روح افزا به عنوان خواننده فعالیت می نماید که حاصل آن 20 نوار کاست می باشد
ساز اصلی بیژن تار می باشد ولی در گروهای شیدا و عارف با نواختن رباب و در بسیاری از کارها تنبک و دف را برگزیده و همکاری می کرده که نواختن دف بسیار مورد توجه واقع شده .
وی در زمینه خونندگی آثاری از هوشنگ کامکار مثل : کجائید ای شهیدان و قطعه حصار از حسین علیزاده و ضربی خزان از ارسلان و چند کاست دیگر بوده است .
در خلال سالهای بعد از انقلاب کنسرتهای بسیاری در ایران و کشور های خارج نظیر : آلمان / سوئیس و بلژیک برای معرفی دف و موسیقی سنتی ایران نمود که خوانندگان آن محمدرضاشجریان و شهرام ناظری بوده اند / وی از هنرمندانی چون : دکتر داریوش صفوت / محمدرضا لطفی و تمام همکارام گروه شیدا و عارف و خانواده هنرمندش استفاده شایانی پیشبرد هنر خود نموده است .

پشنگ کامکار : نوازنده سنتور

پشنگ کامکار در سال 1330 درشهر سنندج دیده به جهان گشود وی در 12 سالگی موسیقی را نزد پدرش استاد حسن کامکار فرا گرفت ردیف های استاد صبا را به خوبی نزد پدرش آموخت ومدتی در هنرستان سنندج تدریس نمود چهار سال با رادیو سنندج همکاری داشت
در آزمون باربد که به همت استاد نورعلی برومند برگذار شد مقام اول سنتور نوازی را به دست آورد وی مدت 4 سال نیز در رادیو تهران همکاری داشت و یکی از بنیان گذاران گروه شیدا به سر پرستی استاد محمدرضا لطفی بود که در این گروه به عنوان تکنواز سنتور فعالیت داشت .
استاد کامکار در زمینه آموزش سنتور تجربه ای 30 ساله دارد و کتابهایی نیز در این زمینه به رشته تحریر در آورده است از جمله : یک دوره ردیف / مجموعه تصنیف و ترانه در دستگاه ماهور / سه گاه و چهارگاه تصنیف میرزا عبدالله برای سنتور استاد همچنین از بنیان گذاران و اعضای گذاران و اعضای گروه استثنای کامکارها می باشد و به عنوان تک نواز سنتور در این گروه جالب موسیقی که همه ی اعضای آن از یک خانواده می باشند.

ارسلان کامکار : نوازنده ویولون کلاسیک و عود

اصول مقدماتی موسیقی را از پدرش،حسن کامکار، فرا گرفت. و از همان دوران کودکی در سنندج در گروههای موسیقی مشغول فعالیت شد.
بعدها به تهران آمد و در دانشکده هنرهای زیبا به تحصیل موسیقی پرداخت. بعد از اتمام تحصیل همکاری خود را با ارکستر سمفونی تهران به عنوان نوازنده ویولن آغاز نمود. هم اکنون نیز یکی از مهره های ارزشمند این ارکستر محسوب می شود.
وی علاوه بر ویولن که ساز اول او به حساب می آید در نواختن عود نیز توانایی بسیاری دارد. ارسلان کامکار آثار زیادی را نیز آهنگسازی نموده است که از آن جمله می توان به زردی خزان، شوریده دل، جاده ابریشم، شباهنگام(اثری بر اساس اشعار نیما یوشیج با همراهی هوشنگ کامکار)، افسانه سرزمین پدریم و ... اشاره کرد.

اردوان کامکار : نوازنده سنتور

اردوان کامکار در سال 1347 در سنندج متولد شد
موسیقی را از همان دوران کودکی مثل برادرانش نزد پدر هنرمندش آموخت و ساز سنتور را انتخاب و با پشتکار و راهنمایی های بی دریغ پدر فراگرفت .

وی در سن 16 سالگی پیش از رفتن مدرسه وارد گروه نوجوانان فرهنگ و هنر سنندج شد و تا سال 1375 در آن گروه فعالیت داشت و در کنسرت ها و جشنواره های متعدد فرهنگی و هنری شرکت می کرد.
پس از چندی برای ادامه کار به طور جدی تر در تهران سنتور نوازی را در محضر برادرش پشنگ کامکار ادامه می دهد و از طریق نوار کاست و رفت و آمد با دیگر استادان این سا از سبک و سیاق آنان استفاده شایانی می برد

اردوران کامکار به ردیف های موسیقی و حالت های نواختن و تکنیک های نواختن موسیقی آوازی ایران تسلط کامل دارد .
در اجراهای مختلفی همراه ارکستر سنفونیک تهران حضور داشته .
وی تا به حال قطعاتی برای سنتور تصنیف کرده است که از شیو ه و تکنیکی کاملا نوین برخوردار است از
جمله : تکنوازی در (( ماهور )) و (( اصفهان )) و همچنین کنسرتینو و ارکستر که حاصل کار مشترک او با برادرش هوشنگ کامکار می باشد .


ارژنگ کامکار : نوازنده تنبک

ارژنگ کامکار به سال 1335 در شهر سنندج متولد گردید و نواختن را انتخاب و آن را فرهنگی سنندج شرکت از پدرش فرا می گیرد .
وی تا سال 1354 در برنامه های مختلف هنری داشت تا اینکه در این سال به تهران می آید و بعد از اتمام تحصیلات متوسطه به دانشگاه هنر های زیبا رشته نقاشی می رود و در این رشته مشغول تحصیل می گردد .
وی در سال 1355 به رادیو ایران می رود و همراه با گروه (( شیدا )) به رهبری محمدرضا لطفی همکاری
می نماید .
کار اصلی ارژنگ کامکار نقاشی است که خودش بیشتر به آن گرایش دارد
ولی به نواختن ضرب ( تنبک ) هم می پردازد.

منبع:www.golestantalk.com

 

   + حسین پور - ٢:٤۳ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/۸

گروه کامکارها -استاد پایور

سلام.با تشکر از کسانی که ابراز لطف کردن و بهم ایمیل زدن.چند نفر درخواست کرده بودن که از کارهای استاد پایور و گروه کامکارها بازم بذارم.از این کار گروه کامکارها که چند سال پیش در نروژ اجرا شده قبلن گذاشتم و چون خودم علاقه زیادی بهش دارم(با اونکه لهجه کردیه و چیزی نمی فهمم)بازم براتون می ذارم.امیدوارم لذت ببرید.یکی دیگه از کارها هم استاد پایور و مرحوم استاد تهرانی است.

به امید سلامتی روزافزون استاد پایور

دانلود١                         دانلود٢    

   

   + حسین پور - ٢:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/٦/۸

عقب نشینی صداوسیما

سال هاست که سفره های افطار با مناجات و ربنای استاد شجریان زینت پیدا می کند،حال شما تصور کنید معاون سازمان صدا و سیما دراقدامی غیرمنطقی و غیرمعقول و در جواب نامه استاد شجریان(که خود استاد نیز به احترام ماه رمضان اجازه پخش ربنا را داده اند)به عدم پخش آن اشاره می کند و می گوید حتی ربنا را نیز پخش نخواهیم کرد.اکنون بعد از گذشت 5 روز از این ماه شبکه اول که هرروز وشبکه های دیگر با کمی محدودیت(البته اولشه یکم خجالت می کشنخنده)اقدام به پخش آن می کنند.

بله جناب آقای ضرغامی ودست اندرکاران صدا و سیما:

ملت ایران سال هاست که دعای پرمعنی و مفهوم ربنا رامی شنوند و با آن خو گرفته اند و به جرات می گویم که بعید است کسی تا سال های دیگر بتواند چنین اثری جاودان خلق کند همانطور که اذان مرحوم موذن زاده اردبیلی جاودان بوده و خواهد ماند.پس لطف کنید در اظهار نظرهاتون ودر عقاید و افکارتون کمی تجدیدنظر بفرمایید و امیدوارم همانند این پشیمانی روزی نصیب موسیقی سنتی هم بشود و احترام این موسیقی اصیل ایرانی روزبه روز بیشتر شود تا شاهد شکوفایی آن باشیم همانطور که سال هاست خواسته بزرگان این هنرمی باشد.

 ربنارو که پایین برای دانلود براتون گذاشتم.مناجات قبل از ربنای استادرو هم براتون می ذارم .

 این دهان بستی دهانی باز شد           تا خورنده‌ی لقمه‌های راز شد

لب فرو بند از طعام و از شراب                سوی خان آسمانی کن شتاب

گر تو این انبان ز نان خالی کنی             پر ز گوهرهای اجلالی کنی

طفل جان از شیر شیطان باز کن            بعد از آنش با ملک انباز کن

چند خوردی چرب و شیرین از طعام         امتحان کن چند روزی در صیام

چند شبها خواب را گشتی اسیر            یک شبی بیدار شو دولت بگیر

   + حسین پور - ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٦/٤

تصویری از استاد پایور و استاد اسماعیلی

دو کلیپ تصویری باحال از سنتور استاد پایور و تنبک استاد محمد اسماعیلی براتون گذاشتم

(فرمت٣gp)

دانلود کلیپ اول(٢.۶مگابایت)

دانلود کلیپ دوم(١.٩مگابایت)

   + حسین پور - ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸۸/٦/۳